We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters ACQUITY Premier Glycan BEH C18 AX, 95Å, 1.7 µm, VanGuard FIT Cartridge 2.1 x 5 mm, 3/pk
List Price
$636.00
Your Price
$636.00
Waters Acquity Premier Glycan Beh C18 Ax, 95a…, 1.7 Um, Vanguard Fit - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186009973
MFG.PART:
186009973
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
ACQUITY Premier Glycan BEH C18 AX, 95Å, 1.7 µm, VanGuard FIT Cartridges 2.1 x 5 mm work with the ACQUITY Premier Glycan BEH C18 AX VanGuard FIT columns. These mixed mode reversed phase/anion-exchange guard cartridges protect the analytical column from matrix and sample contaminants, extending column lifetime. newly designed anion exchange RP columns that provide a charge-based separation and supreme resolution for acidic glycans. The column hardware utilizes MaxPeak High Performance Surfaces (HPS) that reduces analyte surface interactions and greatly improves recovery and reproducibility. The ACQUITY Premier Glycan BEH C18 AX Columns are integrated with easy-to-use MS-grade mobile phase concentrate (p/n: 186009762) and Rapifluor-MS Sialylated Glycan performance Test standard (p/n: 186008660) to provide a complete charge-based separation solution.
This guard column is compatible with:
p/n: 186009758 ACQUITY Premier Glycan BEH C18 AX, 95Å, 1.7 µm, 2.1 x 50 mm
p/n: 186009759 ACQUITY Premier Glycan BEH C18 AX, 95Å, 1.7 µm, 2.1 x 100 mm
p/n: 186009760 ACQUITY Premier Glycan BEH C18 AX, 95Å, 1.7 µm, 2.1 x 150 mm
Specifications
| Chemistry | RP/Anion-exchange |
| Separation Mode | Mixed mode |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 10 pH |
| Temperature Limits | 90 C |
| Maximum Pressure | 15000 psi (1034 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Bonding Technology | C18 AX |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 1.7 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 95 Å |
| QC Tested | Glycan |
| Format | VanGuard FIT Cartridge |
| Surface Area | 270 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | BEH |
| Technique | LC/MS |
| USP Classification | L78 |
| Inner Diameter | 2.1 mm |
| Length | 5 mm |
| Carbon Load | 17 % |
| eCord | No |
| UNSPSC | 41115709 |
| Application | Glycan |
| Brand | ACQUITY UPLC |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-186009973 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186009973 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |