We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Polyethylene Carboy With Handle And Screw Cap; 20 Liters (5 Galllons), 83mm Closure
List Price
$168.45
Your Price
$168.45
Bel-Art Polyethylene Carboy With Handle And Screw Cap; 20 Liters (5 Galllons), 83mm Closure, Easy-Grip Handle For Safe Transporting - BEL
NETA PART:
BEL-10795-0000
MFG.PART:
10795-0000
UNSPSC:
24111811
Manufacturer:
Bel-Art
Thick-walled, high-density polyethylene carboy has easy-grip handle for transporting.
- Threaded, 83mm knurled cap with gasket provides leak-proof shipping and storage
- Dual scale graduations: every 5 liters up to 15 liters and every ½ gallon up to 5 gallons
- Indented labeling area: 16 x 10.3cm (6¼ x 4”)
- Maximum operating temperature 120°C (248°F); minimum operating temperature -50°C (-58°F)
| Capacity | 20 liters (5 gal) |
| Quantity / Pack | 1 |
| Closure | 83mm |
| Diameter | 28cm (10.90") |
| Height | 49.8cm (19.6") |
| Material | HDPE |
| SKU | BEL-10795-0000 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10795-0000 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 24111811 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 11.5 |
| Depth | 11.5 |
| Height | 21 |
| Weight | 4.000000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review