We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Thermo Scientific Imp180 Refrig Inc. 100-240v
List Price
$9,990.00
Your Price
$9,990.00
Thermo Scientific Imp180 Refrig Inc. 100-240v - THERMO (Additional Charges For Thermo Items May Be Incurred For Shipping)
GROUP SKU:
THERMO-51031562
| Product Title | Heratherm™ Refrigerated Incubators |
| Catalog Number | 51031562 |
| Unit Size | Each |
| Capacity (English) | 6.3 cu. ft. |
| Capacity (Metric) | 178 L |
| Voltage | 100/230 V |
| Includes | Base Model |
| Certifications/Compliance | CE, CSA |
| Description2 | Benchtop Model |
| Chamber Material | Stainless Steel (304/1.4301) |
| Dimensions (D x W) Shelf | 17.28 x 19.88 in. (439 x 505 mm) |
| Material | Coated Steel |
| No. of Shelves | 2/9 |
| Plug Type | N. America: Nema 5-15 plug w/ 120V 60Hz config.; All others: CEE7/7 with 230V 50Hz config. |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 70°C |
| Type | Automated Incubator |
| Display | Large Vacuum Fluorescent |
| Door Style | Solid outer door & internal glass door |
| Green Features | Energy efficient |
| Insulation | CFC free/HFC free polyurethane insulation foam |
| Model | IMP180 |
| No. of Doors | 1 |
| Port Size | 1.6 in. (42mm) |
| Refrigerant | Peltier technology: no refrigerant |
| Temperature Accuracy | 0.1°C |
| Temperature Uniformity | ≤0.2°C at 20°C; ≤0.5°C at 37°C |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 543 x 464 x 708 mm (21.4 x 18.3 x 27.9 in.) |
| Dimensions (L x W x H) | 738 x 640 x 920 mm (29.1 x 25.2 x 36.2 in.) |
| Height (English) | 36.2 in. (adjustable feet: 1.4 in.- not included) |
| Height (Metric) | 920 mm (Adjustable feet: 35 mm - not included) |
| Shipping Weight (English) | 214 lb. |
| Shipping Weight (Metric) | 97 kg |
| Weight (English) | 181 lb. |
| Weight (Metric) | 82 kg |
| Electrical Requirements | 100/230 V 50/60 Hz, 1.9-4.5 A, 450 w |
| SKU | THERMO-51031562 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 51031562 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41104400 |
| Manufacturer Name | Thermo Scientific |
| Refrigerated-Frozen | N |
| ProductLine | THERMO |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 25.2 |
| Depth | 29.1 |
| Height | 36.2 |
| Weight | 181.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |