We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 4 X 5 Inch Top Pc-220 Hot Plate/Stirrer, 120v/60hz
List Price
$592.33
Your Price
$592.33
Corning 4 X 5 Inch Top Pc-220 Hot Plate/Stirrer, 120v/60hz - COG
NETA PART:
6795-220
MFG.PART:
6795-220
UNSPSC:
41102423
Manufacturer:
Corning Life Sciences
These Corning hot plate/stirrers have a durable glass-ceramic 4 x 5 inch Pyroceram top and offer superior performance and reliability in a low profile, space-saving design.
They offer closed-loop stirring for consistent and accurate speed and to get the job done quickly, efficiently, and safely. They operate on 120V/60Hz and are UL and CUL approved to meet needs in North America and other locations with similar requirements.
- Hot top indicator light blinks a warning if the top is too hot to touch (>140°F) - even when the unit is turned off.
- Built-in holder accommodates optional 4 inch stainless steel support rods (No. 400084)
- Worldwide regulatory approval - UL, CUL, IEC 1010, CE, and GS approved.
- 1 x 3/8 inch stir bar (No. 401435) included with each stirrer
- Two-year warranty
Details
| Product Number | 6795-220 |
| Qty./Pk | 1 / Pk |
| Qty./Cs | 1 / Cs |
| Brand | Corning |
| Number of Stirring Positions | 1 |
| Top Size | 4 x 5 inches |
| Power | 120V, 60Hz |
| Amperage | 2.4 |
| Watts | 283 |
| Components Included | Includes 1x3/8 inch stir bar |
| Stir Range | 60 - 1100 rpm |
| Temperature Range | 25 to 480°C (77 to 896°F) |
| SKU | 6795-220 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 6795-220 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41102423 |
| Manufacturer Name | Corning Life Sciences |
| CountryOfOrigin | Mexico |
| ProductLine | COG |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 9.6 |
| Depth | 12 |
| Height | 7.8 |
| Weight | 6.400000 |
| Lead Time | 126 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review