GLO-456540W
MFG.PART:
456540W
UNSPSC:
Manufacturer:
Globe Scientific Inc
- Fully Autoclavable
- Molded from reinforced nylon for strength and durability with no coatings to chip, peel, or rust
- Single piece, three (3) tier grid design for secure and stable racking of tubes
- Good temperature and chemical resistance to withstand a variety of lab procedures
- Large, flat endplates for labeling and easy sample identification
- Dense nylon material will not float in water bath
- 15mL conicals fit in 20mm racks and 50mL conicals fit in 30mm racks
- Seven colorful options to keep samples and benchtop organized
| Item Family | Max Tube Diameter | Places | Array | Dimensions (L x W x H) |
| 456440 | 13mm | 72 | 6x12 | 200 x 102 x 57mm (8 x 4 x 2.2") |
| 456540 | 16mm | 72 | 6x12 | 248 x 127 x 70mm (9.8 x 5 x 2.75") |
| 456640 | 20mm | 40 | 4x10 | 250 x 102 x 83mm (9.8 x 4 x 3.3") |
| 456740 | 25mm | 40 | 4x10 | 300 x 121 x 92mm (11.8 x 4.7 x 3.6") |
| 456840 | 30mm | 24 | 3x8 | 283 x 108 x 83mm (11 x 4.25 x 3.3") |
| SKU | GLO-456540W |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 456540W |