We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
DWK DURAN® Autoclave Bottle, 2000 mL, for use with Push-on Sealing Cap
List Price
$71.59
Your Price
$71.59
DWK DURAN® Autoclave Bottle, 2000 mL, for use with Push-on Sealing Cap - DRN
NETA PART:
DRN-219946305
MFG.PART:
219946305
UNSPSC:
24122000
Manufacturer:
DWK
- Manufactured from borosilicate glass 3.3 renowned for its excellent thermal performance, and high resistance to chemical attack
- The inventive DURAN® Push-on Rubber Sealing Cap allows automatic steam venting during autoclave cycle. No need to secure cap after sterilisation
- Cap is self-sealing at the end of sterilisation. The vacuum formed after sterilisation sucks the cap dome downward (concave) indicating that the seal is hermetic
- Autoclavable at 121 °C with the DURAN® Sealing Cap being reusable for up to ten sterilisation cycles
- Decades of proven and reliable use within gnotobiotic core facilities
- High-purity, clear DURAN® is a neutral glass, classified as a Glass Type I according to USP <660>, EP (3.2.1) and JP <7.01>, and meets ASTM E438, Type I, Class A requirements
- Retrace code on the glass bottle for manufacturing lot traceability and certificate of conformance
- Easy-to-read double graduated scales to show either liquid volume contained or volume poured out
- Single-bottle packaged for easy ordering, handling, and inventory
- Useful for autoclaving and storage of microbiology culture media under anaerobic conditions
Specifications
| Autoclavable_1 | Autoclavable_1 |
| Boro 3.3 | Boro 3.3 |
| Remarks | Graduation Intervals: 100 mm |
| Graduated | Yes |
| Capacity (mL) | 2000 |
| b (mm) | 127 |
| Height h (mm) | 255 |
| Diameter d (mm) | 127 |
| Diameter (mm) | 127 |
| Mouth Opening | 32.5 mm |
| Mouth ID (mm) | 32.5 |
| Thread | None |
| Thread Finish | Tapered crimp 45 mm |
| Glass Color | Clear |
| Bottle Color | Clear |
| Marking Area | Marking Area |
| Bottle Material | Borosilicate 3.3 glass |
| Width (mm) | 127 |
| Height (mm) | 255 |
| Overall Height (in) | 255 |
| Closure Size | 45 mm |
| Negative Graduation Intervals (mL) | 100 |
| Graduation Range (mL) | 500 - 1800 |
| Autoclavable | Yes |
| Retrace Code | Retrace Code |
| Quantity | 1 |
| SKU | DRN-219946305 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 219946305 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 24122000 |
| Manufacturer Name | DWK |
| CountryOfOrigin | Germany |
| ProductLine | DWK |
| Qty | 10 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 75 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |