We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Simport Disposable 12 mL Polypropylene Culture Tube 16x100 Mm
List Price
$156.33
Your Price
$156.33
Simport Tube Culture 16x100mm Pp, 1000/Cs - SIM
NETA PART:
SIM-T400-7A
MFG.PART:
T400-7A
UNSPSC:
41121706
Manufacturer:
Simport
Ideal for use in bacteriology, RIA, coagulation and other routine laboratory procedures. Simport® uses no mold release agents that could cause errors and interferences in RIA tests. Precision molding with virgin thermoplastics ensures that our tubes are uniform in size and shape as well as being chemically clean and ready to use.
The polypropylene tubes are translucent and will withstand over 3000g during centrifugation. They will also accept most common acids, solvents and alkalies at room temperature. They are almost unbreakable and can be sterilized at 121° C.
Also available:
- Polystyrene see T400-7
| Material | Polypropylene (PP) |
| Width (mm) | 16 mm |
| Height (mm) | 100 mm |
| Volume | 12 ml |
| Color | Natural |
| Autoclavable | Yes |
| Qty/Pk | 250 |
| Qty/Cs | 1000 |
| SKU | SIM-T400-7A |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | T400-7A |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121706 |
| Manufacturer Name | Simport |
| ProductLine | SIM |
| Qty | 1000 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 13.625 |
| Depth | 16.188 |
| Height | 15.063 |
| Weight | 10.550000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |