We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 100 G Polysucrose 400, Powder
List Price
$298.61
Your Price
$298.61
Corning 100 G Polysucrose 400, Powder - COM (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
61-196-RM
MFG.PART:
61-196-RM
UNSPSC:
41122100
Manufacturer:
Corning Life Sciences
Polysucrose 400 is a synthetic polymer of sucrose and epichlorohydrin used for the density gradient separation of cells, cell membranes and virus cells. It can also be used to isolate different organelles. This nonionic compound is provided in powder form.
Details
| Product Number | 61-196-RM |
| Qty./Pk | 1 / Pk |
| Qty./Cs | 1 / Ea |
| Brand | Corning |
| Size | 100 g |
| Storage | 15°C to 30°C |
| SKU | 61-196-RM |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 61-196-RM |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41122100 |
| Manufacturer Name | Corning Life Sciences |
| Temperature | 15°C to 30°C |
| Refrigerated-Frozen | N |
| ProductLine | COM |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 0.400000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |