We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Clavies Biohazard Bag Holder For 12w x 24 In. H Bags
List Price
$64.20
Your Price
$64.20
Bel-Art Clavies Biohazard Bag Holder For 12w x 24 In. H Bags, Keep Bags Open For Easy Access - BEL
NETA PART:
BEL-13192-0001
MFG.PART:
13192-0001
UNSPSC:
47121700
Manufacturer:
Bel-Art
Keep bags open and securely supported on these economical, lightweight, stainless steel wire frames. Polypropylene bottom serves as a containment tray in the event of bag leakage and is safety orange in color for easy identification as a biohazard containment system.
- Small bag holder is ideal for benchtop use
- Assembles in minutes and is permanent
- Dishwasher-safe; autoclavable at 121°C (250°F)
- Use F13192-0102 reusable, sanitary cover with medium and large Clavies® Biohazard Bag Holders
| Quantity / Pack | 1 |
| Height | 47cm (18.5") |
| Size | Small |
| Fits Bag Size | 30W x 61cmH (12 x 24") (F13160-0009 & F13160-0005) |
| Tray Dimension | 18.5 x 35.6cm (7.3 x 14") |
| SKU | BEL-13192-0001 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 13192-0001 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 47121700 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 12.75 |
| Depth | 19.25 |
| Height | 2.25 |
| Weight | 2.500000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |