We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art H-B Durac Plus Astm S63c-03 Individually Calibrated Liquid-In-Glass Laboratory Thermometer; -8/32c, Organic Liquid Fill
List Price
$621.35
Your Price
$621.35
Bel-Art H-B Durac Plus Astm S63c-03 Individually Calibrated Liquid-In-Glass Laboratory Thermometer; -8/32c, Organic Liquid Fill, Conform To Astm Standards Without Dangerous Mercury! - BEL
NETA PART:
BEL-60780-0200
MFG.PART:
60780-0200
UNSPSC:
41112213
Manufacturer:
Bel-Art
Mercury Free, these calibrated thermometers conform to ASTM standards for methods specified in the order table.
- Individually calibrated at specified points and supplied with a Calibration Report stating corrections to one-tenth of the smallest division
- Ideal for use in quality control laboratories
- Blue organic liquid fill against lead-free white back glass; individually serialized
| Quantity / Pack | 1 |
| Length | 405mm |
| Divisions | 0.1˚C |
| Range | -8/32°C |
| Accuracy | ±0.1˚C |
| Calibration Points | -7, 0, 10, 20, 30°C |
| Astm No. / Astm Method | S63C-03 / Precision |
| Immersion | Total Immersion |
| SKU | BEL-60780-0200 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 60780-0200 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112213 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | Germany |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 4 |
| Depth | 24 |
| Height | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |