We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Nexiva Closed IV Catheter System - Single Port, 18 G x 1.25 in. (1.3 mm x 32 mm) with BD Vialon Catheter Material, sterile, single use
List Price
$882.61
Your Price
$882.61
BD Nexiva™ Single Port Iv Catheter, 18g X 1¼", Hf Single Port, Infusion, 20/Pk, 4 Pk/Cs (Continental Us Only) - BD
NETA PART:
BD-383519
MFG.PART:
383519
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Shelfpack | 30382903835196 | 20 |
| GTIN - each | 00382903835195 | 1 |
| GTIN - Case | 50382903835190 | 80 |
Manufacturing
| Total Shelf Life | 3 years |
Packaging
| Quantity - Box | 20 |
| Quantity - Case | 80 |
Product Basic Specification
| Blood Control | Y |
| Catheter Gauge Size | 18; 1.3 mm |
| Catheter Inner Diameter (I.D.) Size | 0.0370-0.0400; unit = in.; 0.938-1.0160; unit = mm |
| Catheter Length | 1.25 in.; 32 mm |
| Catheter Outer Diameter (O.D.) Size | 0.0500-0.0530; unit = in.; 1.2700-1.3462; unit = mm |
| Gravity Flow Rate | 84 mL/min |
| High Pressure Rating | 300 psi |
| Hub Color | Green |
| Sterilization Method | ETO |
| SKU | BD-383519 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 383519 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer Name | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 80 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |