We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Nexiva™ Single Port Iv Catheter, 22g X 1", Single Port, Infusion, 80/CS
List Price
$882.61
Your Price
$882.61
BD Nexiva™ Single Port Iv Catheter, 22g X 1", Single Port, Infusion, 20/Pk, 4 Pk/Cs (Continental Us Only) - BD
NETA PART:
BD-383512
MFG.PART:
383512
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50382903835121 | 80 |
| GTIN - Shelfpack | 30382903835127 | 20 |
| GTIN - each | 00382903835126 | 1 |
Manufacturing
| Total Shelf Life | 3 years |
Packaging
| Quantity - Box | 20 |
| Quantity - Case | 80 |
Product Basic Specification
| Blood Control | Y |
| Catheter Gauge Size | 22; 1.1 mm |
| Catheter Inner Diameter (I.D.) Size | 0.0250-0.0280; unit = in.; 0.6350-0.7112; unit = mm |
| Catheter Length | 1 in.; 25 mm |
| Catheter Outer Diameter (O.D.) Size | 0.0340-0.0370; unit = in.; 0.8636-0.9398; unit = mm |
| Gravity Flow Rate | 33 mL/min |
| High Pressure Rating | 300 psi |
| Hub Color | Blue |
| Sterilization Method | ETO |
| SKU | BD-383512 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 383512 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer Name | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 80 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |