We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Saf-T-Intima™ Iv Catheter, Wings
List Price
$1,782.56
Your Price
$1,782.56
BD Saf-T-Intima™ Iv Catheter, Wings, 20g X 1", Y Adapter & Needle Shield, 25/Bx, 8 Bx/Cs (Continental Us Only) - BD
NETA PART:
BD-383336
MFG.PART:
383336
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Shelfpack | 30382903833369 | 25 |
| GTIN - Case | 50382903833363 | 200 |
| GTIN - each | 00382903833368 | 1 |
Packaging
| Quantity - Box | 25 |
| Quantity - Case | 200 |
Product Basic Specification
| Blood Control | Y |
| Catheter Gauge Size | 20 G |
| Catheter Inner Diameter (I.D.) Size | 0.8 mm |
| Catheter Length | 1 in (25 mm) |
| Catheter Outer Diameter (O.D.) Size | 1.09 mm |
| Gravity Flow Rate | 55 mL/min |
| High Pressure Rating | 45 psi |
| Hub Color | Pink |
| Sterilization Method | ETO |
Storage and Handling
| Shelf Life (Days) | 4 Years |
| SKU | BD-383336 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 383336 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer Name | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 200 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |