We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Saf-T-Intima Safety System with Y Adapter 24 GA 0.75 IN (0.7 x 19 mm) (DEHP)
List Price
$1,697.68
Your Price
$1,697.68
BD Saf-T-Intima™ Iv Catheter, Wings, 24g X ¾", Y Adapter & Needle Shield, 25/Bx, 8 Bx/Cs (Continental Us Only) - BD
NETA PART:
BD-383313
MFG.PART:
383313
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Shelfpack | 30382903833130 | 25 |
| GTIN - Case | 50382903833134 | 200 |
| GTIN - each | 00382903833139 | 1 |
Packaging
| Quantity - Box | 25 |
| Quantity - Case | 200 |
Product Basic Specification
| Blood Control | Y |
| Catheter Gauge Size | 24 G (0.7 mm) |
| Catheter Inner Diameter (I.D.) Size | 0.52 mm |
| Catheter Length | 0.75 in (19 mm) |
| Catheter Outer Diameter (O.D.) Size | 0.7 mm |
| Gravity Flow Rate | 22 mL/min |
| High Pressure Rating | 45 psi |
| Hub Color | Yellow |
| Sterilization Method | ETO |
Storage and Handling
| Shelf Life (Days) | 4 Years |
| SKU | BD-383313 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 383313 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer Name | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 200 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |