We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Antylia Control Company Digi-Sense Traceable® Digital Anemometer with Temperature and Calibration
List Price
$321.00
Your Price
$321.00
Antylia Control Company Traceable® Digital Anemometer with Temperature and CalibrationLow-friction design for exceptional range and accuracy - ANT
NETA PART:
CONTR-98767-05
MFG.PART:
98767-05
UNSPSC:
41114401
Manufacturer:
Antylia
| Key_Feature1 | Get accurate, reliable measurements with included NIST-traceable calibration |
| Key_Feature2 | Measure air velocity and temperature in air ducts, fume hoods, and outside |
| Key_Feature3 | Detect even slight air movement—80 to 5910 ft/min (0.4 to 30 m/sec) range! |
| Height (in) | 1 1/4 |
| Width (in) | 3 |
| Max Temperature (° F) | 140.0 |
| Min Temperature (° F) | 32.0 |
| Max Temperature (° C) | 60.0 |
| Min Temperature (° C) | 0 |
| Temperature Resolution | 0.1°F (0.1°C) |
| Length (in) | 6 1/4 |
| Battery | 1 9V (included) |
| Data Logging | No |
| Max Air Velocity (ft/min) | 5910.0 |
| Min Air Velocity (ft/min) | 80.0 |
| Air Velocity Resolution | 10 ft/min, 0.1 m/s, 0.1 km/hr, 0.1 knots |
| Air Velocity Accuracy | ±(2% + 1 digit) of speed reading |
| Temperature Accuracy | ±2°F (±1°C) |
| Probe Diameter (in) | 2 3/4 |
| Types Of Probes Accepted | Integrated in remote vane probe |
| Number Of Temperature Channels | 1.0 |
| Probe length (in) | 5.25 |
| SKU | CONTR-98767-05 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 98767-05 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41114401 |
| Manufacturer Name | Antylia |
| ProductLine | ANT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |