We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Antylia Control Company Digi-Sense Traceable® Vane Thermoanemometer with Air Velocity, Temperature, and Calibration
List Price
$154.00
Your Price
$154.00
Antylia Control Company Traceable® Vane Thermoanemometer with Air Velocity, Temperature, and CalibrationRugged, compact meter with ergonomic-grip design - ANT
NETA PART:
CONTR-37955-12
MFG.PART:
37955-12
UNSPSC:
41114401
Manufacturer:
Antylia
| Key_Feature1 | Get accurate, reliable measurements with included NIST-traceable calibration |
| Key_Feature2 | easy to grip design |
| Key_Feature3 | Easy-to-use keypad |
| Key_Feature4 | 1 year warranty |
| Warranty | 1 year |
| Max Temperature (° F) | 122.0 |
| Min Temperature (° F) | 32.0 |
| Max Temperature (° C) | 50.0 |
| Min Temperature (° C) | 0 |
| Temperature Resolution | 0.1°F (0.1°C) |
| Length (in) | 8 1/4 |
| Battery | 4 AAA (included) |
| Data Logging | No |
| Max Air Velocity (ft/min) | 5910.0 |
| Min Air Velocity (ft/min) | 80.0 |
| Air Velocity Resolution | 1 ft/min (0.1 m/s) |
| Air Velocity Accuracy | ±3% < 20 m/s, ±4% > 20 m/s |
| Temperature Accuracy | ±1.5°F (0.8°C) |
| Probe Diameter (in) | 1 1/2 |
| SKU | CONTR-37955-12 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 37955-12 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41114401 |
| Manufacturer Name | Antylia |
| ProductLine | ANT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review