We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 1700cm² Expanded Surface Polystyrene Roller Bottle with Easy
List Price
$802.27
Your Price
$802.27
Corning 1700cm² Expanded Surface Polystyrene Roller Bottle with Easy Grip Cap, 5 per Bag, 40 per Case - COP
NETA PART:
430853
MFG.PART:
430853
UNSPSC:
24122000
Manufacturer:
Corning Life Sciences
- Ribbed design provides twice the surface area with the same exterior dimensions.
- Bottles are manufactured from virgin polystyrene, caps from high density polyethylene
- Both resins meet the USP Class VI requirements for plastic containers and closures
- Treated for optimal cell attachment
- One piece seamless construction with printed graduations
- Printed lot numbers to aid in product traceability
- Sterilized by gamma radiation and nonpyrogenic
Details
| Product Number | 430852 |
| Qty./Pk | 2 / Pk |
| Qty./Cs | 40 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Cell Growth Area | 1700 cm² |
| Neck Style | Wide Mouth |
| Top Style | Threaded |
| Cap Style | Easy Grip |
| Cap Material | High density polyethylene |
| Cap Diameter | 48 mm |
| Cap Color | Orange |
| Graduations | No |
| Feature | Disposable |
| Sterile | Yes |
| Recommended Medium Volume | 340 - 510 mL |
| O.D. | 117 mm (approx.) |
| Height | 271 mm (approx.) |
| Neck O.D. | 45 mm (approx.) |
| SKU | 430853 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 430853 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 24122000 |
| Manufacturer Name | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | COP |
| Qty | 40 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 20.6 |
| Height | 22.6 |
| Weight | 21.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |