We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 96 Half Area Well Flat Clear Bottom Black Polystyrene TC-treated
List Price
$978.91
Your Price
$978.91
Corning 96 Half Area Well Flat Clear Bottom Black Polystyrene TC-treated Microplates, 25 per Bag, without Lid, Sterile - COP
NETA PART:
3887A
MFG.PART:
3887A
UNSPSC:
41122107
Manufacturer:
Corning Life Sciences
- This microplate has half the growth area of a standard 96 well plate
- Flat bottoms with 190 µL total volume
- Bottoms are 60% thinner than conventional polystyrene plates, resulting in lower background fluorescence and enabling readings down to 340nm
- Optically clear flat well bottom permits direct microscopic viewing
- Opaque walls prevent well-to-well cross-talk
- Sterilized by gamma radiation and nonpyrogenic
- Bulk packed 25 per bag
Details
| Product Number | 3887A |
| Qty./Pk | 25 / Pk |
| Qty./Cs | 100 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Plate Format | 96-well half area |
| Plate Feature | Half area |
| Plate Color | Clear bottom black |
| Well Bottom | Flat |
| Well Bottom Color | Clear |
| Well Volume | 205 µL |
| Cell Growth Area | 0.16 cm² |
| Recommended Medium Well Volume | 50 - 100 µL |
| Recommended Working Volume | 25-125 µL |
| Sterile | Yes |
| Lids Included | Yes |
| SKU | 3887A |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 3887A |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122107 |
| Manufacturer Name | Corning Life Sciences |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | COP |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 8.2 |
| Height | 14.8 |
| Weight | 13.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |