We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 500 ml Reusable Plastic Reagent Bottle, Polypropylene With Gl-45 Pp Screw Cap
List Price
$95.57
Your Price
$95.57
Corning 500ml Reusable Plastic Reagent Bottle, Polypropylene With Gl-45 Pp Screw Cap - COG
NETA PART:
1500P-500
MFG.PART:
1500P-500
UNSPSC:
24122000
Manufacturer:
Corning Life Sciences
These bottles are manufactured from translucent polypropylene. They are supplied with PP screw top caps.
Details
| Product Number | 1500P-500 |
| Qty./Pk | 1 / Pk |
| Qty./Cs | 10 / Cs |
| Brand | Corning |
| Capacity | 500 mL |
| Bottle Shape | Cylindrical |
| Thread Finish | 45 |
| Feature | Reusable |
| Height With Cap | 174 mm (approx.) |
| O.D. | 87 mm (approx.) |
| Sterile | No |
| Height Without Cap | 172 mm (approx.) |
| SKU | 1500P-500 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 1500P-500 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 24122000 |
| Manufacturer Name | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | Germany |
| ProductLine | COG |
| Qty | 10 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 9 |
| Height | 7.2 |
| Weight | 2.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |